Generic selectors

Exact matches only

Search in title

Search in content

Post Type Selectors

CSR w branży modowej. Co to jest i jak tę koncepcję realizuje LAVMAG?

Współczesna moda jest w trakcie intensywnych zmian. I nie dotyczy to wcale nowych trendów odzieżowych. Do głosu zaczyna dochodzić bowiem troska o ekologię i społeczeństwo oraz konieczność przekazywania określonych wartości. Jedną z ważniejszych idei jest CSR. Co to znaczy? I jakie ma znaczenie?

Spis treści:

CSR – co to znaczy?

Podstawowym celem działania przedsiębiorstw jest generowanie jak największych zysków. W dzisiejszych czasach, mamy jednak świadomość, że sektor biznesu wywiera ogromny wpływ na społeczeństwo i środowisko naturalne. Właśnie ta teza przyczyniła się do ukształtowania Corporate Social Responsibility. Co to jest? Społeczna odpowiedzialność biznesu (w skrócie CSR) to koncepcja i zarazem strategia zarządzania, zgodnie z którą firmy są świadome ich oddziaływania na społeczeństwo, środowisko i interesariuszy.

Przedsiębiorstwa uwzględniające założenia CSR, kierują się nie tylko chęcią zwiększenia dochodu. Przejawia się to poprzez m.in. inwestowanie w zasoby ludzkie i ochronę środowiska naturalnego, a także promowanie takich rozwiązań. Firmy mogą wiele zyskać stosując zasady CSR. Co to znaczy? Wzrost konkurencyjności, poprawa wizerunku oraz kształtowanie zrównoważonego rozwoju (społecznego i ekonomicznego) to tylko kilka korzyści.

Historia CSR

Początki CSR sięgają drugiej połowy XIX wieku. Za jej pionierów uważa się biznesmenów-filantropów, takich jak John D. Rockerfeller. Pierwsza publikacja opisująca społeczną odpowiedzialność biznesu ukazała się w latach 50. XX w. (“Social Responsibilities of The Businessman” autorstwa R. Bowena). Kolejnym przełomowym momentem było powstanie w latach 70. piramidy CSR. Co to jest? Archie Carroll usystematyzował w ten sposób filary koncepcji. Według niego jest to odpowiedzialność ekonomiczna, prawna, etyczna i filantropijna

Strategia Coroporate Social Responsibility działa na zasadzie samoregulacji. Istnieje jednak szereg systematyzujących ją wytycznych. Jedną z nich jest wydana w 2010 r. przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną (ISO) norma ISO 26000. Co ważne, nie ma ona formy certyfikacji. Jest raczej praktycznym przewodnikiem, zawierającym wskazówki dla przedsiębiorstw i organizacji o różnej wielkości.

CSR i branża fashion

Jak to się stało, że strategia CSR przedostała się do mody? Branża fashion to ogromna machina, której wpływ na dzisiejszy świat jest nie do przecenienia. Zawierają się w niej gigantyczne koncerny, wielkie przedsiębiorstwa i małe firmy. Trudno więc dziwić się, że dotarła do niej także społeczna odpowiedzialność biznesu. Co to zmienia w świecie mody? Istotne są m.in.:

  • poprawa warunków pracy (szczególnie przy produkcji odzieży),
  • konieczność wprowadzenia proekologicznych rozwiązań,
  • ograniczenie śladu węglowego,
  • poczucie odpowiedzialności za proces powstawania produktu i jego finalny kształt.

Przełomem, który zmienił podejście branży do CSR było m.in. zawalenie się fabryki w Bangladeszu w 2013 r. W wypadku zginęło ponad 1 tys. osób, a przeszło 2 tys. odniosło obrażenia. Konsekwencją była fala protestów dotycząca złych warunków pracy. W tym samym czasie do głosu dochodzili proekologiczni aktywiści, walczący z produkcją futer, a także stosowaniem szkodliwych dla ludzi i zwierząt chemikaliów.

Narzędzia CSR

We wdrażaniu koncepcji społecznej odpowiedzialności pomagają liczne narzędzia, wspierające działania CSR. Co to jest? Są to określone czynności, które mają na celu realizację założeń strategii. Każde przedsiębiorstwo dobiera je indywidualnie, biorąc pod uwagę specyfikę branży. Mogą być to m.in.:

  • działania na rzecz lokalnej społeczności, np. budowanie dróg, współpraca z miejscowymi organizacjami,
  • działania prośrodowiskowe, np. zmniejszenie ilości odpadów, stosowanie recyklingu, zrównoważone uprawy, minimalizowanie stosowania chemikaliów,
  • kampanie społeczne, np. edukacja konsumencka lub ekologiczna,
  • zarządzanie łańcuchem dostaw, np. wdrażanie standardów CSR dla kontrahentów.

Konieczność wprowadzenia tych zmian w branży fashion wymusza współczesne pokolenie. Społeczeństwo nie chce ubierać odzieży, której produkcja wiąże się z cierpieniem innych ludzi lub zwierząt oraz negatywnie wpływa na środowisko. 

Corporate Social Responsibility – słownik pojęć

Jeśli interesujesz się tematyką CSR, musisz poznać kilka podstawowych haseł, kluczowych dla Corporate Social Resposibility. Co to jest LCA i greenwashing? Sprawdź poniższe definicje, aby lepiej zrozumieć działania, prowadzone przez firmy. Najważniejsze pojęcia to:

  • impakt środowiskowy – ocena, w jakim stopniu dany produkt (i jego produkcja) oddziałuje na środowisko,
  • greenwashing – zawyżanie osiągnięć w dziedzinie ekologii, które są niewspółmierne do podjętych działań,
  • Higg Index – tabela ukazująca oddziaływanie całego produktu na ekosystem (m.in. zużycie wody oraz ilość chemikaliów),
  • LCA (Life Cycle Assesment) – pomiar cyklu życia produktu,
  • gospodarka cyrkularna – zakłada, że produkt będzie wielokrotnie wprowadzany do obiegu.

Firmy, które poważnie podchodzą do CSR, zwracają uwagę na wszystkie, powyższe kwestie. Tylko wtedy można mówić o etyce i ekologii przedsiębiorstwa.

Marki wspierające działania CSR – co to jest w praktyce? 

Długofalowa strategia przedsiębiorstw to jeden z filarów CSR. Co to oznacza? Nie mogą być to zatem „kosmetyczne” poprawki lub zmiany wizerunkowe. Założenia koncepcji mają być realizowane we wszystkich działaniach firmy, przez cały okres jej funkcjonowania. W przypadku branży modowej oznacza to ogromne zmiany. Które marki zdecydowały się na ich wprowadzenie? Oto kilka przykładów rozwiązań zgodnych z CSR.

Adidas

Jedna z najpopularniejszych na świecie firm, produkująca odzież i akcesoria sportowe, zastosowała strategię Corporate Social Rseponsibility w 2017 r. W jaki sposób? Adidas sprzedał ponad milion par butów wyprodukowanych z plastiku wyłowionego z oceanów. Do stworzenia każdej potrzeba było średnio 11 butelek, co oznacza recykling na ogromną skalę. Na tym nie kończą się działania koncernu. Zapowiedziano, że w niedalekiej przyszłości wszystkie buty mają być produkowane z recyklingowanych surowców.

Levi’s

Marka, specjalizująca się w produkcji jeansów jest znana z działań ukierunkowanych na CSR. Co to znaczy? W ostatnim czasie skupiła się przede wszystkim na zmniejszeniu emisji szkodliwych gazów do atmosfery. Zgodnie z deklaracjami, dzięki zastosowaniu odnawialnych źródeł energii, do 2025 r. ma zredukować o 90 proc. emisję dwutlenku węgla.

Esprit

Esprit koncentruje się na wymiarze etycznym oraz poszanowaniu praw pracowników, które również są jednymi z najważniejszych założeń koncepcji CSR. Co to ma wspólnego z produkcją odzieży? Esprit podpisał umowę z IndustrialALL, czyli największą organizacją zrzeszającą związki zawodowe. Poprawia w ten sposób warunki pracy w fabrykach, czym zyskuje szacunek konsumentów.

LAVMAG: ubrania zgodne z Corporate Social Responsibilty

Jeśli ekologia jest bliska Twemu sercu i chcesz wspierać ideę CSR, musisz zwracać uwagę nie tylko na marki ubrań, ale przede wszystkim sposób sprzedaży odzież. Idealnym przykładem realizacji koncepcji jest LAVMAG, czyli miejsce, w którym ważną rolę odgrywa społeczna odpowiedzialność biznesu. Co to znaczy? Znajdziesz tu nową odzież, która zyskała drugie życie. Wadliwe ubrania normalnie nie trafiłyby do sprzedaży. Dzięki temu, że je naprawiamy, możesz cieszyć się świetną jakością i dbać o środowisko.

Misją LAVMAG jest „less waste, more fashion”. U nas nic się nie marnuje, a usuwaniem niedoskonałości zajmują się najlepsi fachowcy. Co dokładnie możesz tu kupić? Ubierzesz u nas całą swoją rodzinę: posiadamy odzież damską, męską i dziecięcą. Są to zarówno ponadczasowe ubrania, sukienki wieczorowe, jak i propozycje zgodne z najnowszymi trendami. Jest to także odzież produkowana przez firmy stosujące CSR.

W LAVMAG znajdziesz także różnorodne akcesoria, nie tylko odzieżowe, ale również z kategorii dom i ogród, sport oraz uroda. Przygotujesz się tu nawet na specjalne okazje, zaopatrując się w suknię ślubną lub garnitur. Wspierasz w ten sposób etykę i ekologię w każdej sytuacji.

W LAVMAG oferujemy też wysokiej jakości buty. Jest to choćby obuwie sportowe od marek stosujących się do zasad CSR, takich jak Adidas. Decydując się na nie, z jednej strony przedłużasz cykl życia produktu (dobra jakość to dłuższe użytkowanie), a z drugiej wspierasz marki promujące ekologiczne rozwiązania.

Zmieniaj świat na lepsze i stosuj się do zasad CSR: co to znaczy? Wszystko!

Przyszłość świata jest w naszych rękach. Możesz bowiem troszczyć się o planetę i społeczeństwo, każdego dnia. Wystarczy podejmować odpowiedzialne decyzje zakupowe oraz wybierać produkty od firm i sklepów działających zgodnie z koncepcją CSR. Co to znaczy w praktyce? Wybierz ubrania od topowych producentów, które są unikalne, a przy tym dbają o przyrodę. LAVMAG naprawia uszkodzone, nowe rzeczy, wnosząc ekologię na zupełnie nowy poziom. Przekonaj się o tym i dołóż swoją cegiełkę do społecznej odpowiedzialności biznesu!